معرفی صنایع اشباع و دارای ریسک بالا برای سرمایه‌گذاری در ایران

یکی از پیش‌نیازهای اصلی در ارزیابی هر طرح سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی یک کسب و کار، سنجش وضعیت کسب و کارهای موجود در آن حوزه و میزان عرضه کنونی آن کالا یا خدمت خاص با توجه به نیاز بازار است. اگر چه این روزها راه‌اندازی کسب و کار و سرمایه‌گذاری در ایران با چالش‌هایی مواجه است اما اطلاعات از وضعیت حوزه‌هایی که جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری داشته و یا در مقابل، از حیث عرضه کنونی بازار در وضعیت اشباع به سر می‌برند، برای فعالان اقتصادی خالی از لطف نخواهد بود.

اخیرا معاونت برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتشار گزارشی در ابتدای سال ۱۳۹۹ به معرفی فهرستی از کالاها و خدمات پرداخته که با توجه به میزان عرضه داخلی نسبت به تقاضای موجود، اشباع شده محسوب می شوند. بنا به اعلام این معاونت در برخی از رشته فعالیت‌ها، ظرفیت‌های ایجاد شده از نیاز کشور بیشتر بوده و بعضاً موجب شده تا برخی واحدها در حداکثر ظرفیت فعالیت ننمایند. گرچه توسعه صادرات می‌تواند رافع این مشکل باشد اما نوع محصولات و نداشتن صرفه و پتانسیل صادرات، کیفیت محصولات تولیدی، رقابت در بازارها و … از موانع عملیاتی شدن این مهم است.

 

گزارش حوزه های پر ریسک برای سرمایه‌گذاری در ایران

برای دریافت گزارش وزارت صمت از فهرست صنایع اشباع و دارای ریسک بالای سرمایه‌گذاری در ایران می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

 

 

در مقدمه این گزارش آمده از آنجا که صرف بهینه منابع جهت سرمایه‌گذاری‌های جدید بسیار حائز اهمیت است، با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت و معاونت‌های تخصصی و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالیت‌هایی که به دلایل فوق و یا سایر دلایل از حیث بازار فروش در وضعیت اشباع بوده و دارای ریسک سرمایه‌گذاری بالا هستند، شناسایی و اطلاع‌رسانی شده است و سرمایه‌گذاری در این زمینه توصیه نمی‌شود.

هر چند می‌بایست توجه داشت این گزارش بر نیاز داخلی اتکا داشته و تولید با قصد صادرات در چارچوب آن نمی‌گنجد.

منبع: لینک گزارش در سایت وزارت صمت