برنامه بازاریابی با اکسل: یک ابزار نرم‌افزاری کاربردی برای تهیه Marketing Plan

این روزها کمتر کسی است که نام  مارکتینگ پلن یا برنامه بازاریابی یا طرح بازاریابی را نشنیده باشد یا در اهمین آن برای موفقیت یک کسب و کار تردید داشته باشد. در این نوشتار پس از یک معرفی مختصر از این مفهوم و اجزای اصلی آن، یک ابزار کارآمد نرم‌افزاری برای تهیه برنامه بازاریابی با اکسل برای مخاطبان ارایه شده است.

برنامه بازاریابی (Marketing Plan) چیست؟

به بیان ساده یک برنامه بازاریابی، سند جامع و مدونی است که فعالیت‌های مختلف بازاریابی و تبلیغاتی را برای مدت زمان مشخصی تعریف کرده است. در برنامه یا همان طرح بازاریابی روش‌های به کارگیری منابع بازاریابی برای رسیدن به اهداف بازاریابی تشریح می‌شود. بخش‌بندی بازار، جایگاه‌یابی و تعیین بازارهدف، محاسبه اندازه بازار و برنامه‌ریزی برای کسب سهم بازار مشخص، همگی در برنامه بازاریابی مورد اشاره قرار می‌گیرند.

ساختار برنامه بازاریابی

یک جستجوی ساده در وب نشان‌گر این واقعیت است که اگر چه برنامه بازاریابی در کلیات خود دارای ساختار منظم و مشخصی است اما محتوا و هدف این سند از شکل و ساختارش بسیار مهم‌تر است و این بدان معنا خواهد بود که می‌توان آنرا بصورت بدون ساختار نیز ایجاد کرد. به عبارت دیگر برنامه بازاریابی از حیث ساختاری و قالب تدوین قابلیت انعطاف بسیار بالایی دارد.

ساختار برنامه بازاریابی

سایت شبتا در مطالب دیگری نحوه نوشتن برنامه بازاریابی استارتاپ را شرح داده و همچنین در معرفی کتاب جعبه ابزار بازاریابی، مفصلا به محتوای برنامه بازاریابی و اجزای آن پرداخته است.

به طور کلی جزییات ساختاری برنامه بازاریابی دارای ارتباط تنگاتنگی با مخاطب، هدف نگارش و صنعت آن کسب‌وکار است اما به طور معمول سرفصل‌های زیر در در مورد یک برنامه بازاریابی وجود دارد:

  • یک خلاصه مدیریتی (Executive Summary) یا معرفی اجمالی طرح که در آن ضمن معرفی نکات برجسته به مستندات پشتیبانی اشاره شده است.
  • تحلیلی از سوابق و پیشینه موضوع
  • بیانیه ماموریت طرح
  • شرحی از مشتریان هدف و نیازها و خواسته‌های آن‌ها
  • تعریف دقیق و شفافی از اهداف بازاریابی با رعایت اصل SMART بودن اهداف
  • استراتژی بازاریابی (شامل آمیخته بازاریابی یعنی محصول، قیمت، طرح توزیع و طرح ترویج)
  • یک تحلیل محیطی با روش‌ مناسب نظیر تحلیل SWOT
  • یک برنامه اقدام در مورد اجرای برنامه
  • تخمین بودجه مالی مورد نیاز و جریان نقدی مصرف این منابع
  • معرفی روشی برای ارزیابی تحقق اهداف

برنامه بازاریابی با اکسل

همان‌گونه که پیش‌تر هم گفته شد یکی از مهم‌ترین و ابتدایی‌ترین اقدامات هر کارآفرین یا کارشناس توسعه کسب و کار در تهیه و تنظیم برنامه بازاریابی یا همان Marketing Plan، زمان‌بندی و هدف‌گذاری فعالیت‌ها و تخمین جریان نقدی (Cash Flow) منابع مورد نیاز برای اجرای آن‌ها است.

پس از تدوین برنامه بازاریابی که گاهی اوقات از آن با عنوان طرح بازار نیز یاد می‌شود، گام بعدی اجرای برنامه تهیه شده و نظارت بر دستاوردهای حاصل از آن خواهد بود. سنجش میران اثربخشی اجزای برنامه نیز معمولا از طریق پایش برخی شاخص‌های تخصصی انجام می‌شود.

در ادامه مطلب، نسخه ۱.۰ از یک ابزار نرم‌افزاری کاملا کاربردی در قالب یک فایل اکسل .xls یا Template ارایه شده است که کاربران قادر خواهند بود از آن در تهیه یک برنامه بازاریابی ساده کمک بگیرند، گزارشات اجرای برنامه را وارد کرده و برخی از شاخص‌های کلیدی را درخصوص هر یک از کمپین‌های اجرا شده مورد سنجش قرار دهند.

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های این Template می‌توانید به مطلب برنامه بازاریابی با اکسل مراجعه کرده و یا آن را مستقیما از بخش زیر دریافت نمایید.

ابزار برنامه‌ریزی بازار با اکسل