روانشناسی قیمت گذاری

روانشناسی قیمت گذاری iPhone X : چرا اپل وارد اعداد چهار رقمی شد؟

هفته گذشته نسخه جدید گوشی‌های آیفون با عنوان جذاب iPhone X عرضه شد و با قیمتی بین ۹۹۹$ تا ۱.۱۴۹$ خبرساز شد. این قیمت‌ها بدلیل اختلاف نسبتا زیاد از دو نسخه دیگر عرضه شده آیفون ۸ (۶۹۹$) و آیفون ۸ پلاس (۷۹۹$) توجه بسیاری را به خود جلب کرد. همچنین قیمت آیفون X بدلیل عبور از مرز ۱۰۰۰ دلار تاثیر بسزایی از منظر روانشناسی قیمت گذاری بر روی ذهن مشتریان دارد.

چرا شرکت اپل از مرزهای قیمت گذاری در این مدل پیشرفته از گوشی‌های جدید خود عبور کرده است؟ این پرسش پاسخ ساده و جالبی دارد: اپل بدنبال ایجاد ذهنیتی ایده‌عال گرایانه در ذهن مشتریانش است و قیمت چهار رقمی تاثیر بسزایی در ایجاد این تصویر خواهد داشت.

رد پای روانشناسی قیمت گذاری با ارقام بالاتر در گذشته

این دقیقا همان استراتژی است که سال‌ها پیش گروه موسیقی Eagles از آن بهره برد و هم‌اکنون نیز بسیاری برندهای جهان از آن استفاده می‌کنند. در سال ۱۹۸۰ گروه موسیقی Eagles دوباره گردهم آمده بودند تا آلبوم جدیدی را منتشر کرده و تور جهانی برگزار کنند. چیزی که این گروه را به لحاظ روانشناسی قیمت گذاری متمایز می‌کرد این بود که اولین گروه راک در جهان بودند که بلیط‌های کنسرت‌شان بالاتر از قیمت ۱۰۰$ بفروش می‌رسید.

Irving Azoff شخصی که مدیر برنامه این گروه بود و این استراتژی قیمت‌گذاری را در پیش گرفته بود به نکته جالبی اشاره می‌کند: قیمت گذاری بلیط کنسرت ۱۰۰$ در سال ۱۹۸۰ صرفا بدلیل تناسب میان عرضه و تقاضا نبود و بلکه نشانی از کیفیت بصورت ناخودآگاه در ذهن مخاطب شکل می‌داد. 

چه شیوه جالبی برای بهره‌برداری از قیمت یک محصول! ساخت برند با قیمت‌گذاری! البته همه کسانی که آن مبلغ را پرداخت کرده‌بودند به انتظار اجرای فوق‌العاده‌ای بودند و چنین نیز شد! ۳ ساعت اجرای موسیقی بی‌وقفه تور ۱۹۸۰ Eagles را تا سال ۱۹۹۵ برترین تور موسیقی جهان کرد.

مطلب پیشنهادی  نقش قدرت اجتماعی برند بر تصمیم خرید مشتری

اپل بدنبال جایگاه ذهنی بی‌رقیب!

اپل بدنبال تسخیر جایگاه ذهنی مخاطبان خود بعنوان بزر‌گترین و نوآورترین شرکت فناوری جهان است. تیم کوک، مدیر اپل در معرفی آیفون X تاکید می‌کند که :

گوشی آیفون X بزرگ‌ترین گام اپل بعد از معرفی iPhone برای اولین بار در ۲۰۰۷ است.

این‌ها واژگان زیبایی هستند که مشتریان امروز بارها و بارها تحت بمباران توسط آن قرار می‌گیرند و ما در اغلب مواقع بدبینانه به آن نگاه می‌کنیم. یک قیمت گذاری چهار رقمی جسورانه مانند زل زدن به چشم مشتری و گفتن این جمله است که : این گوشی قیمت زیادی دارد ولی مطمئن باش ارزش پولی که می‌پردازی را خواهد داشت!

تا کنون نیز روانشناسی قیمت گذاری اپل جواب داده است و اپل با قیمت گذاری جدید خود روی iPhone X سروصدای رسانه‌ای بسیاری ایجاد کرده است. Gene Munster از تحلیل‌گران اپل معتقد است که ۳۰-۴۰٪ از مشتریان فعلی اپل حاضر هستند مبلغ ۹۹۹$ را برای خرید iPhone X  پرداخت کنند.

[کل رای‌ها: ۲۷ میانگین امتیاز: ۳.۱]